czwartek, 5 marca 2015

Objawy, leczenie i przyczyny zapalenia spojówek


Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących oczu. Objawia się przede wszystkim przekrwieniem i ropieniem oczu. Leczenie zazwyczaj wymaga zakrapiania oczu (krople przepisywane na receptę) przez około 7 dni.

Objawy zapalenia spojówek
Do objawów zapalenia spojówek należy zaliczyć przede wszystkim przekrwienie oczu, trudności z ich otwarciem po spaniu ze względu na zaropienie oczu. Ponadto do objawów zaliczają się też uczucie, że w oku znajduje się jakieś ciało obce (uczucie piasku pod powiekami). Pojawia się też swędzenie, zmęczenie oczu oraz opuchlizna. Nierzadko wśród objawów zapalenia spojówek występuje również światłowstręt. Kolejnym objawem może być łzawienie oka, pozornie bez przyczyny.

Leczenie zapalenia spojówek
Jeśli wystąpią wyżej wymienione objawy, zanim chory uda się do okulista, można po prostu wspomagać się kroplami bez recepty nawilżającymi oczy. Zaleca się też zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na czas wystąpienia objawów. Miesięczne i dwutygodniowe soczewki są do wyrzucenia, gdyż mogą się na nich znajdować wirusy lub bakterie. Nie należy trzeć oczu.

Jeśli po kilku dniach objawy nie ustąpią, należy udać się do okulisty (skierowanie nie jest niezbędne). W zależności od tego, co wywołało zapalenia (wirusty, bakterie, alergia i inne), okulista przepisze odpowiednie krople do oczu. Te należy brać zazwyczaj między 5 a 7 dni.

*

Aby dobrze dobrać leczenie, trzeba najpierw odpowiednio zdiagnozować przyczynę zapalenia spojówek. O rodzajach i przyczynach zapalenia: RODZAJE I PRZYCZYNY ZAPALENIA SPOJÓWEK - KlIKNIJ

3 komentarze:

  1. zapalenia spojówek nigdy nie wolno lekceważyć bo może prowadzic do powikłań. Polecam zespół okulistów https://www.medicover.pl/lekarze/okulista/krakow,sl,s najlepsi specjaliści

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapalenie spojówek? to jest ból, pieczenie. Miałam już kilka razy i bardzo źle wspominam. Mocno teraz DBAM O OCZY żeby już się nie powtarzały takie dolegliwości właśnie. A przy pracy przed komputerem trzeba odpowiednio nawilżać wzrok.

    OdpowiedzUsuń