wtorek, 10 marca 2015

Wczesne objawy, przyczyny oraz leczenie nowotworu żołądka


Nowotwór żołądka nie należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów, jednak ludzie często obawiają się tego schorzenia. Bo przecież brzuch boli dość często, na pewno znacznie częściej niż trzustka. Ale spokojnie, nie każdy ból brzucha to od razu nowotwór. Poniżej wypisane są wczesne i te późniejsze objawy nowotworu żołądka, a także opisane jest leczenie i przyczyny.
 
Przyczyny nowotworu żołądka
Największy procent przyczyn zachorowań na nowotwór żołądka, to przyczyny zewnętrze, a więc, co ciekawe te zależne od nas (nie genetyka).

Standardowo przyczyną może być palenie oraz alkohol. Ale przede wszystkim istotna jest dieta. Do rozwoju nowotworu może przyczynić się dieta oparta na konserwach, dużej ilości soli oraz braku warzyw i owoców.

Wczesne objawy nowotworu żołądka
Bóle żołądka w okolicy nadbrzusza. Niektórzy nazywają ten ból piekącym, jednak inni mówią, że nie ma w tym bólu nic szczególnego. Mocniejsze bóle odczuwane są niedługo po jedzeniu. Ponadto do wczesnych objawów zalicza się niestrawność, brak łaknienia, przewlekłe bóle żołądka (niekoniecznie mocne), które mogą ustępować, gdy nic nie jemy.

W dalszej fazie występują mdłości, zmniejszenie się masy ciały, mocniejsze bóle brzucha. Zdarza się też, że chorzy oprócz stolca wypróżniają krew.

Leczenie nowotworu żołądka
Najskuteczniejsze jest wycięcie, czyli leczenie chirurgiczne, które jednak nie zawsze jest możliwe. Zdarza się, że leczenie chirurgiczne może być tylko objawowe, ułatwiające funkcjonowanie choremu. Poza tym w przypadku nowotworów żołądka stosowana jest chemioterapia.

1 komentarz: