środa, 8 kwietnia 2015

Choroby oczu: leczenie jaskry


Jaskra jest jedną z poważniejszych chorób oczu. Polega na stopniowej utracie pola widzenia. Początkowo nie widzi się tego, co jest z boku, a następnie "z oczu" znikają nam kolejne obszary. W najcięższych przypadkach prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na zakrapianiu oczu kroplami, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego. Czasem dochodzi też do operacyjnego leczenie jaskry.

O PRZYCZYNACH I OBJAWACH JASKRY MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ.


Leczenie jaskry
Jaskry nie da się wyleczyć całkowicie, jednak można doprowadzić do zahamowania, tak aby nie sprawiała choremu większych problemów.

Jaskra najczęściej leczona jest farmakologicznie poprzez podawanie choremu kropel zmniejszających ciśnienie śródgałkowe. Krople zmniejszają wydzielanie cieczy wodnistej i mają wpływ na zwiększenie odpływów tejże cieczy.

Chorobę można leczyć też laserowe. W tej metodzie chodzi o powiększenie otworu, którym odpływa ciecz wodnista. Laserowo można też tworzyć dodatkowe otworki.

Leczenie operacyjne jaskry jest raczej rzadkie. Stosuje się je przy jaskrze wrodzonej oraz przy jaskrze pierwotnej zamykającego się kąta.

2 komentarze:

  1. Jaskra to bardzo poważna choroba wzroku i niestety atakuje często młode osoby także. Podstawa dobra diagnoza, regularne wizyty u okulisty. Sama bardzo DBAM O OCZY i na pewno nie przegapiłabym żadnych niepokojących objawów.

    OdpowiedzUsuń